Federer neden efsanedir?

Roger Federer, 237’si kesintisiz olmak üzere 302 haftayla dünya sıralamasında en çok zirvede kalan raket. 20 Grand Slam şampiyonluğu var ve bu bir rekor.

‘Tarihin en iyi tenisçisi’ tartışmalarının en büyük muhataplarından Federer, son dönemde sahneyi kendisinden daha genç olan Rafael Nadal, Novak Djokovic ve Andy Murray gibi isimlerle paylaşmak zorunda kalsa da elinde hâlâ kırılması güç rekorları barındırıyor.

Federer, Güney Afrikalı bir anne ve İsviçreli bir babanın oğlu olarak 8 Ağustos 1981’de Basel’de doğdu. 6 yaşında tenisle tanıştı ama aklı futboldaydı, bu sporda çok da yetenekliydi. 12 yaşında tercihini yaptı, tamamen tenise odaklandı.

Hemen bir sene sonra ülkesinde gençler şampiyonluğunu elde etti. 1998’de Wimbledon Juniors ve Orange Bowl‘u kazandı. 17 yaşında ise dünya gençler şampiyonu oldu.

İlk 100’e 95’inci sıradan girdiğinde tarih 20 Eylül 1999’du. İki yıl sonra Wimbledon ve Fransa Açık‘ta çeyrek finale yükseldi, Wimbledon dördüncü turunda Pete Sampras‘ı eleyerek ismini geniş kitlelere duyurdu. Federer, Sampras‘ın Wimbledon‘daki 31 maçlık galibiyet serisine son veriyordu.

Roger Federer

Doğum yeri: Basel – İsviçre
Doğum tarihi: 1981
Grand Slam şampiyonluğu: 20
Kazandığı turnuva sayısı: 83

2002’de dünya sıralamasında ilk 10’a giren İsviçreli raket iki yıl sonra kariyerinin en büyük çıkışını sergiledi. Federer, o yıl Avustralya Açık, Wimbledon ve Amerika Açık‘ı kazandı, Fransa’ya üçüncü turda veda etti.
Tam bu dönemde Federer’in karşısına askerlik engeli çıktı. İsviçre’de askerlik hizmeti zorunluydu, Federer sırt ağrıları yüzünden bu görevinden terhis edildi.
2006’dan itibaren Federer’in karşısına genç ve dişli bir rakip çıktı; İspanyol Rafael Nadal. 2006 ve 2007’de Avustralya Açık, Wimbledon ve Amerika Açık‘ı kazandı, ancak Nadal ile oynadığı  iki Fransa Açık finalini de kaybetti.

‘Tarihin en iyisi mi?’

Roger Federer, ‘En çok Grand Slam erkek kazanan tenisçi’ unvanını idolü Pete Sampras’tan aldığında tarihler yıl 2009’du. Wimbledon finalinde bir başka ABD’li Andy Roddick’i geçmişti. Bir ay önce ise Fransa Açık’ı kazanarak koleksiyonundaki eksik parçayı tamamlamış, aynı zamanda sezon Grand Slam’i yapan, Rod Laver ve Don Budge’dan sonra üçüncü raket olmuştu.
Kısa zaman içinde büyük başarılar kazanması ‘Tüm zamanların en iyisi Federer mi?’ sorusunun daha çok gündeme gelmesine neden olmuştu. Sorunun en fazla sorulduğu kişi ise Pete Sampras’tı. ABD’li raket, Londra’ya gelip rekorunun kırılmasını canlı izlemiş ve maç sonunda  “Benim kitabımda en iyisi Federer. O sadece bir efsane değil aynı zamanda bir ikon” demiş, bu yoruma Borg, McEnroe gibi kortların usta isimleri de destek vermişti.
Neredeyse bütün rakiplerini dize getiren Federer, kariyerinin büyük bölümünde olduğu gibi o dönem de Nadal karşısında zorlanıyordu.

Federer’in güçlü rakiplerinin arasına Nadal’ın ardından Sırp Novak Djokovic de katıldı. Yaşının ilerlemesi ve sakatlıklardan kolay kurtulamamasının da getirdikleriyle İsviçreli, 2010’un başında kazandığı Avustralya Açık’ın ardından tam dokuz Grand Slam’i boş geçti.

Federer için bir daha Grand Slam daha kazanıp kazanamayacağı soruları sorulurken ‘Majesteleri’ lakaplı tenisçi 2012’de Wimbledon’ı kazandı, birçok rekor da peşinden geldi. Dünya sıralamasında bir numaraya yükseldi, bu alanda Sampras’ın rekorunu kırdı. 30 yaşındaydı, 33 yaşındaki Andre Agassi’den sonra bunu başaran en yaşlı tenisçi oldu.

Grand Slamlerden Avustralya Açık’ı dört, Wimbledon’ı yedi, ABD Açık’ı beş, Fransa Açık’ı da bir kez kazanan Federer’in iki olimpiyat madalyası var. Altını 2008 Pekin’de partneri Stanislas Wawrinka ile çiftlerde, gümüşü ise 2012 Londra’da kazandı.

2014’te, Wawrinka’nın da yer aldığı takım arkadaşlarıyla birlikte, İsviçre’ye, milli takımları buluşturan Davis Kupası’ndaki ilk şampiyonluğunu yaşattı. Bu zaferle birlikte, Federer’in kariyerinde kaldırmayı başaramadığı hiçbir önemli kupa kalmamış oldu.

İyi Niyet Elçisi

Federer, kortlardaki başarısının yanı sıra yardım kuruluşlarıyla olan çalışmalarıyla da biliniyor. 2003 yılında Güney Afrika’da çocuklar yararına üretilen projelere destek sağlamak için kendi adında bir fon kurdu, 2005 yılında Hindistan’da yedi binden fazla kişinin ölümüne sebebiyet veren tsunamiden etkilenen bölgelere yardım elini uzattı. 2006’da UNICEF iyi niyet elçisi olarak atandı.

2011 yılında Güney Afrika’da yapılan bir ankette Nelson Mandela’dan sonra en çok güvenilen isim seçildi. Afrikalı çocuklar için düzenlenen yardım maçı öncesi Nadal ile yaptığı sempatik ve neşeli çekimler internette 10 milyondan fazla izlendi.

Hırçın başlayan kariyerinin son demlerinde oldukça sakin görünen Federer aynı zamanda iki defa ikiz babası oldu. Eşi de eski bir tenisçi; Mirka Vavrinec.

2012 Wimbledon’dan sonra bir daha grand slam kazanamayan Federer, yaşının da ilerlemesi nedeniyle sakatlıklarını kolay atlatamamaya başladı.

İlerleyen dönemlerde Nadal ve Djokovic’in gerisinde kalmaya başlayan İsviçreli’yi ‘Tenis tarihinin en iyisi’ olarak gösteren çevreler İsviçrelinin ne zaman kortlara veda edeceğini konuşmaya başladı. Fakat Federer, 2014 yılıyla birlikte yeniden yükselişe geçti ve o sezon 11 turnuvada final görüp beş şampiyonluk yaşadı. Federer, 2015’e de Brisbane şampiyonluğuyla girdi ve henüz pes etmeye niyetinin olmadığının sinyallerini verdi.

Leave a reply:

Your email address will not be published.