Herkesin Bir Garajı Olmalı?

2000’ler ile birlikte internet hızlarının çok ileri seviyelere çıkması sonucunda startupların var olması büyük bir ivme ile arttı. Bu girişimlerin başarılı olmasında ortak noktalar nelerdir düşünürken araştırmaya başladım. İnsanın hayatta başarılı olmasını sağlayan şey nedir? Çok çalışmak mı? Verimli çalışmak mı? ya da başka birşey.

Burada girişimlerden bahsediyor olsamda, bilmek istediğim asıl şeylerden bir tanesi “dünya tarihinde etkin olan insanların ortak noktaları neler, ortak neleri yaparak bu kadar tarihte anılmaktadır.”

Bu soruları araştırmaya başladım, karşıma neler çıktı. Günümüzdeki insan ile tarihte yaşayan etkin insan arasında ortak olarak yaptıkları şeyleri bulma serüveni başlıyor.

garajda çalışmak…

Yemek Sepeti

2015 yılında Alman online yemek siparişi devi Delivery Hero, Yemeksepeti’ni 589 milyon dolara satın alarak online yemek siparişi sektörünün en büyük internet satınalmasını gerçekleştirdi. Yemek sepeti Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi ile kuruldu. Dört girişimci birikimlerini birleştirerek 2000’de bir garajda Yemeksepeti’ni kurarlar. Ocak 2001’de Yemeksepeti, bünyesindeki 26 lokantayla kullanıma açılır.

Apple

4 Eylül 1998 yılında Sergey M. Brin ve Lawrence E. Page tarafından, Kaliforniya/Menlo Park’ta kurulan Google, dünyanın en zengin şirketleri arasında yer alıyor. Standford Ünversitesi’nde birbiri ile tanışan bu iki dahi insan, bir gün garajda otururken dünyanın en büyük arama motorunu kurdular.

Microsoft

Bilgisayar denildiğinde akla gelen ilk yazılım markası elbette ki, Microsoft. Bu dev yazılım ve bilişim şirketi de bir garajda kuruldu. Dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden biri olarak anılan Microsoft kurucusu Bill Gates ise dünyanın en zengin insanı. Bill Gates ve arkadaşı Paul Allen, şirketi bir garajda kurdu ve “her ev ve masaya bir bilgisayar” vizyonu ile dünya devleri arasında girdi.

Apple

Şimdilerde iPhone, iPad, iPod, Macbook’ları dillerden düşmeyen Apple da garajda kurulan dev şirketlerden. Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Apple ve efsaneye dönüşen CEO’su Steve Jobs ve Steve Wozniac tarafından bir garajda kuruldu.

Dell

1984’te Michael Dell’in 1000 dolar birikimi vardı. Bilgisayarlara çok ilgi duyuyordu. Bu nedenle parasıyla “Pc’s Limited” adlı bir şirket kurdu. İlk ofisi ufak bir garajdı. Burada müşterileri için bilgisayar topluyordu. Şimdilerde Dell, dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden biri.

HP

ABD’nin en büyük bilgisayar üreticisi olan HP’de garajda kurulan dünyanın değerli firmaları arasında yer alıyor. Şimdilerde çok büyük bir uluslararası şirket haline gelen Hewlett Packard, bilgi işlem, baskı sistemleri, sayısal görüntüleme donanımları üreticisi, yazılım ve hizmet sağlayıcısıdır.

Amazon

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Amazon da, Jeff Bezos tarafından Washington’daki evinin garajında 1995 yılında kuruldu. Amazon’un en büyük özelliği, ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesi olmasıdır. Belki de birçoğumuz online alışveriş ile ilk kez Amazon’da tanıştı. Bugün Amazon benzeri birçok e-ticaret sitesi var. Ama birçok kişi hala Amazon üzerinden online alışveriş işlemlerini sürdürüyor.

Aslında bunun örneklerini çoğaltabiliriz varacağımız sonuç hep aynı yere çıkıyor. Garaj, bir girişimin oluşturulmasında çok önemli, köşe taşı olarak etkili. Garaj neden bu kadar önemli peki? Başka bir alanda olsa örneğin odasında, ya da okulda ki sınıfında bu insanlar girişimcilik üzerine çalışsalar idi yine sonuç başarılı olur muydu?

Cevap : Hayır.

Bill Gates ile Warren Buffet’ın ilk tanışmalarında ortak arkadaşları ikisine de “Hayatta başarılı olmak için en önemli konu nedir? “ diye sorar ve bir kağıda cevabı yazmalarını ister.

Hayatlarında ilk defa birbirlerini gören ikiside aynı cevabı yazar : “Odaklanma (focusing)”

Garajda çalışarak, tüm dünyanın koşturmasından uzaklaşıyorsunuz. Garajda çalışarak derslerde öğretilen tüm odaklanmanızı engelleyen dış etkenlerden uzaklaşıyorsunuz.

Garaj sizin odaklanma alanı, tüm etkilerden uzaklaşarak sizi sadece çalıştığınız konuda tutan alan.

Tarihe baktığınız peygamberlerin çoğu toplumdan uzaklaşarak sadece ibadet ettikleri bi zaman dilimi yaşıyorlar. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in Hira mağarasında zaman geçirmesi. Hz. Mûsâ’nın Tûr dağında zaman geçirmesi. Hz. İsanın inzivaya çekildiği Kurantul Manastırı gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu inzivada hepsinin ortak noktası “odaklanma” alanı oluşturup, bunu uygulamaları.

Bu konu tarihteki etkili, başarılı insanların hepsinde görülüyor. İnsan ancak odaklandığında kapasitesi aşabilir, tüm benliğiyle çalıştığı işe kendini verebilir sonucunu çıkarabiliriz.

Odaklanmak, tüm herseyden uzaklaşarak, bağlantıyı keserek, o an sadece tek işe kendini vermek.